MENU
Prezentujemy kilka ważnych informacji
związanych z Twoim gardłem.
Kliknij poniżej aby zapoznać się nimi. Miłej lektury!

Jak dbać o głos?

Jak dbać o głos?
Przedstawiamy 5 ważnych porad, które pomogą Wam poprawić kondycję głosu. Podczas chrypy i infekcji niech zdrowy rozsądek dojdzie do głosu! W sezonie jesienno-zimowym chrypa, infekcje błony śluzowej oraz krtani i zapalenie gardła to częsta przypadłość, spowodowana obniżoną odpornością i „sezonem przeziębień”. Aby ochronić nasz głos, który dla wielu osób jest narzędziem pracy, powinniśmy sięgnąć po domowe sposoby walki ze zwykłymi zapaleniami gardła. Niektóre z nich to: picie dużej ilości letnich napojów, płukanki ziołowe, mleko z czosnkiem czy herbata z cytryną i miodem. Walkę z bólem gardła i utratą głosu powinno się wspomagać środkami łagodzącymi ból – tabletkami do ssania z kwasem hialuronowym. Pamiętajmy, że domowe sposoby na zwykłe zapalenie gardła powinniśmy stosować do 3 dni – jeśli w tym czasie nasze struny głosowe nie powrócą do dawnej formy koniecznie skonsultujmy się z lekarzem. Zwykła infekcja bakteryjna może bowiem przerodzić się w powikłania bakteryjne, co może prowadzić do utraty głosu i będzie wiązać się z koniecznością włączenia antybiotyku.

Papierosy, pył i kurz – główne zagrożenie dla głosu
Infekcje bakteryjne i wirusowe to nie jedyne zagrożenia, które spędzają nam sen z powiek podczas jesiennej aury. Wszędzie tam, gdzie przebywamy - czyli w pracy, komunikacji miejskiej, przedszkolu, na wywiadówce czy w domu - jesteśmy narażeni na szkodliwe czynniki, będące zagrożeniem dla naszego głosu. Są to m.in. papierosy, kurz oraz klimatyzacja. Negatywne skutki dla kondycji naszego głosu mają także alkohol, mocne herbaty i kawy. Jeśli chcemy pozbyć się skutków nieżytu górnych dróg oddechowych, wystarczy zrezygnować z używek oraz stosować nawilżacze powietrza w mieszkaniu. Te dwa, proste wskazania powinny pomóc przywrócić głos do dawnej formy. Zadbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność Receptą na utrzymanie naszego głosu w najlepszej kondycji jest przebywanie w odpowiednich warunkach. Głos idealnie czuje się w temperaturze 20-21°C, podczas gdy optymalna wilgotność dla naszego instrumentu mowy wynosi 60%[1]. z racji tego, że głos lubi dużą wilgotność, powinna ona rosnąć wraz ze wzrostem intensywności mówienia. Jeśli zależy nam na utrzymaniu nieskazitelnej barwy głosu oraz zdrowego gardła zapewnijmy sobie wilgoć za sprawą nawilżaczy powietrza, mokrych ręczników na kaloryferach czy przykręcaniu ich na noc. To naprawdę pomaga! Oddychaj nosem dla zdrowia Oddychając przez nos powietrze naturalnie nawilża się. Dodatkowo znajdujące się w nozdrzach rzęski wyłapują mikroskopijne zanieczyszczenia, co ma korzystny wpływ na jakość powietrza wpuszczanego do organizmu. Oddychając ustami jesteśmy narażeni na wysuszoną śluzówkę, która jest przyczyną infekcji gardła.

Postaw na pełny oddech
Oddech przeponowo-żebrowy, czyli pełny korzystnie wpływa na kondycję naszego głosu. Wówczas żebra rozsuwają się na zewnątrz, natomiast klatka piersiowa odrobinę na boki, dzięki czemu możemy oddychać „pełną piersią”. Podobnie rano, kiedy jesteśmy zrelaksowani, jakość naszego oddechu jest najwyższa. Aby nasz oddech był prawidłowy postarajmy się jak najczęściej relaksować, wówczas przepona będzie pracować spokojnie. Ćwiczenie na powolny i głęboki oddech będzie nieocenione nie tylko po to, by wprowadzić się w stan relaksacji, ale i w służbie naszemu głosowi.

________________________________________
[1] http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/laryngologia/jak-dbac-o-glos-i-nie-nadwyrezac-strun-glosowych_33692.html

Przeczytaj więcej

© Alpen Pharma Polska Sp. z o.o.