MENU
Prezentujemy kilka ważnych informacji
związanych z Twoim gardłem.
Kliknij poniżej aby zapoznać się nimi. Miłej lektury!

Kaszel refluksowy, jak mu zaradzić?

Kaszel refluksowy, jak mu zaradzić?
Choroba refluksowa przełyku – inaczej refluks przełyku lub refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu się treści pokarmowej i soków żołądkowych do przełyku, co przekłada się na uszkodzenie błony śluzowej. Choroba wiąże się z zespołem objawów takich jak: zgaga, odbijanie, cofanie się treści żołądka, bolesne przełykanie oraz chrypka i suchy kaszel. Ten ostatni, nazywany kaszlem refluksowym jest szczególnie groźny dla naszego zdrowia.

Poznajmy sposoby radzenia sobie z kaszlem refluksowym
Kaszel refluksowy nasila się w pozycji leżącej, dlatego bardzo często doskwiera nam nocą. Często towarzyszy mu zgaga i nadkwaśność, choć może występować także bez tych objawów. Tę przypadłość leczymy farmakologicznie i niefarmakologicznie. Niefarmakologiczne metody radzenia sobie z kaszlem refluksowym to m.in. unikanie leżenia do 2-3 godzin po posiłku, rzucenie palenia papierosów, wykluczenie z diety kawy i słodyczy czy zrzucenie zbędnych kilogramów w przypadku otyłości. To jeszcze nie wszystkie sprawdzone metody, które mogą pomóc pokonać uciążliwy i suchy kaszel refluksowy. Ważnym wskazaniem często zalecanym przez lekarzy jest uniesienie wezgłowia łóżka, które pomoże nam zwalczyć nieprzyjemne objawy podczas snu. Powinniśmy unikać sportów takich jak wioślarstwo czy bieganie, podczas których nasze ciało wprawiane jest we wstrząsy, ponieważ może to nasilać objawy kaszlu refluksowego. Możemy także bliżej zaznajomić się z ćwiczeniami oddychania brzusznego, podczas których będziemy ćwiczyć przeponę. Ćwiczenia z przeponą powinniśmy robić po parę minut dziennie. Leczenie farmakologiczne opiera się na inhibitorach pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol), inhibitorach receptorów histaminowych H2 oraz lekach prokinetycznych. Warto sięgnąć też po renomowane i sprawdzone produkty, które nawilżają błonę śluzową i przeciwdziałają kaszlowi refluksowemu. Doskonałym przykładem takich preparatów są tabletki z kwasem hialuronowym do ssania.

Jak zdiagnozować kaszel refluksowy?
Nie zawsze kaszel refluksowy posiada inne objawy refluksu, dlatego czasem trudno jest go zdiagnozować bez dodatkowych badań. Aby zyskać 100% pewność należy przeprowadzić badanie pehametrii przełyku lub stosować przez 3-tygodnie leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP). Ocena działania tych leków pozwoli nam potwierdzić lub obalić diagnozę kaszlu refluksowego[1].

________________________________________
[1] https://pulmonologia.mp.pl/lista/80895,kaszel-w-przebiegu-refluksu

Przeczytaj więcej

© Alpen Pharma Polska Sp. z o.o.