MENU
Prezentujemy kilka ważnych informacji
związanych z Twoim gardłem.
Kliknij poniżej aby zapoznać się nimi. Miłej lektury!

Objawy suchości gardła

Objawy suchości gardła
Na wysuszenie błon śluzowych czy przeciążenie krtani szczególnie narażone są osoby, dla których głos stanowi narzędzie pracy – np. śpiewacy, prawnicy czy nauczyciele. W grupie ryzyka znajdujemy też czynnych oraz biernych palaczy. Poznajmy najczęstsze objawy suchości gardła oraz skuteczne metody radzenia sobie z jego niedyspozycją, która może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Jakie są przyczyny suchości gardła?
Suchość gardła może być powodem naszej niedyspozycji w pracy czy utrudnionej komunikacji z otoczeniem. Objawy suchości gardła mogą być bardzo uciążliwe i stać się powodem np. nieprzespanych nocy czy niedobrego funkcjonowania w dzień. Dlatego nie można bagatelizować jego objawów i szybko nim przeciwdziałać. Suchość gardła jest wynikiem wysuszenia błon śluzowych gardła lub przeciążenia krtani. z tym problemem każdego dnia borykają się zarówno ludzie zawodowo narażeni na suchość gardła, jak i osoby postronne, u których wysuszenie błon śluzowych spowodowane jest niehigienicznym trybem życia czy też długotrwałym przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Suchość gardła może być wywołana także przez infekcję górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym oraz bakteryjnym .

Jakie są najczęstsze objawy suchości gardła?
Pierwszym symptomem tej przypadłości jest ból i trudności z przełykaniem, które powodują u nas bardzo duży dyskomfort zarówno w pracy, jak i w czasie wolnym, np. podczas zabawy z dzieckiem. Innymi, najczęściej rozpoznawalnymi objawami są nawracające chrypki, zaburzenia czy utrata głosu. Występowanie tych objawów może czasowo lub trwale wyłączyć nas z pracy zawodowej, czego konsekwencją będzie zwolnienie lekarskie. Trzeci objaw suchości gardła to łaskotanie, które prowadzi do dyskomfortu. Inne objawy to zalegania, pojawianie się tzw. „przeszkód w gardle”, drapanie, chrząkanie czy potrzeba ciągłego odkasływania, które może się stać przyczyną suchego kaszlu. Bagatelizując objawy suchości gardła możemy narazić się na stale powtarzający się ból gardła, który przerodzi się w poważną infekcję. Suchość gardła to „cichy zabójca”, który może doprowadzić do zmian barwy głosu, zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Domowe sposoby na pokonanie suchości gardła
Możemy w prosty i skuteczny sposób pozbyć się suchości gardła za sprawą domowych sposobów – nieocenione będą inhalacje z soli fizjologicznej i nawilżacze powietrza w pokoju. Skuteczną metodą będzie także rozwieszanie wilgotnych ręczników na ciepłych kaloryferach oraz wietrzenie domowych pomieszczeń. Remedium na suchość gardła jest w zasięgu ręki – wystarczy przyrządzić sobie herbatę z imbirem, sokiem malinowym lub miodem i cytryną. Zbawienny wpływ na suchość czy ból gardła ma picie mleka z miodem i cytryną czy syrop z miodu oraz cytryny. Korzystne dla kondycji naszych błon śluzowych są napary z czarnego bzu, rumianku i kory dębu. Jeżeli domowe metody nie przynoszą oczekiwanego efektu warto sięgnąć po dobre i skuteczne produkty, np. te zawierające kwas hialuronowy w tabletkach do ssania. Produkty na gardło posiadają składniki aktywne, które redukują objawy suchości gardła i przywracają ulgę. 

________________________________________
http://wylecz.to/pl/choroby/laryngologia/suchosc-i-drapanie-w-gardle.html

Przeczytaj więcej

© Alpen Pharma Polska Sp. z o.o.