Częste pytania

Czy tabletki Cevitt® Gardło mogą być stosowane tylko w przypadku bólu gardła?

NIE. Tabletki Cevitt® Gardło są rekomendowane dla pacjentów z nadmierną suchością błony śluzowej gardła, pieczeniem, drapaniem w gardle, chrypką i trudnościami z połykaniem spowodowanymi m.in. infekcjami, kaszlem, suchym powietrzem, paleniem, intensywnym zawodowym używaniem narządu głosu (przypadłość np. nauczycieli, spikerów czy śpiewaków).

Cevitt® Gardło chroni i długotrwale nawilża błonę śluzową gardła oraz łagodzi objawy związane z stanem zapalnym, nadmiernym wysuszeniem błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Czym jest stan zapalny gardła i jak go rozpoznać?

Stan zapalny może pojawić się w gardle nie tylko jako następstwo infekcji wirusowej (rzadziej bakteryjnej czy grzybicznej), lecz także z powodu przeciążenia czy niedostatecznego nawodnienia i wysuszenia gardła.

Najczęściej wiąże się on z odczuciem suchości i dyskomfortu, kłuciem, bólem, trudnościami w przełykaniu, chrypką czy łaskotaniem. Gardło jest wtedy najczęściej przekrwione i obolałe. Zdarza się, że te objawy powodują potrzebę ciągłego odkasływania, co jest jedną z przyczyn powstawania suchego, męczącego kaszlu.

Co może powodować podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła?

Infekcje bakteryjne i wirusowe to nie jedyne zagrożenia dla śluzówki jamy ustnej i gardła. Wszędzie tam, gdzie przebywamy – czyli w pracy, komunikacji miejskiej, przedszkolu, w centrum handlowym czy w domu – jesteśmy narażeni na szkodliwe czynniki, będące zagrożeniem dla naszego głosu. Są to m.in. papierosy, kurz oraz klimatyzacja. Negatywne skutki dla kondycji naszego głosu mają także alkohol, mocne herbaty i kawy.

Jak dbać o drogi oddechowe i zapobiegać zapaleniu gardła?

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście unikanie czynników podrażniających błonę śluzową, czyli: rzucenie palenia, dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza, oszczędzanie głosu i unikanie klimatyzowanych pomieszczeń.

Jak poradzić sobie, gdy nie da się uniknąć takich sytuacji? Warto rozważyć picie letnich napojów, kupno nawilżacza powietrza (głos idealnie czuje się w temperaturze 20-21°C, podczas gdy optymalna wilgotność dla naszego instrumentu mowy wynosi 60%), który szczególnie dobrze sprawdzi się przed snem czy kładzenie na rozgrzany grzejnik mokrego ręcznika. Dobrze sprawdzi się profilaktyczne wspomaganie gardła środkami łagodzącymi takimi jak tabletki do ssania Cevitt® Gardło, które mogą być stosowane nie tylko podczas stanu zapalnego, lecz także w potencjalnie kryzysowych momentach – już od 1 tabletki dziennie.

Oddychaj nosem! Oddychając przez nos powietrze naturalnie nawilża się. Dodatkowo znajdujące się w nozdrzach rzęski wyłapują mikroskopijne zanieczyszczenia, co ma korzystny wpływ na jakość powietrza wpuszczanego do organizmu. Oddychając ustami narażamy się na wysuszenie śluzówki, co jest przyczyną infekcji gardła.

W jaki sposób w trakcie ssania tabletek Cevitt® Gardło powstaje hydrożel?

Tabletki do ssania Cevitt® Gardło składają się z występującego naturalnie w organizmie hialuronianu sodu oraz karbomeru, których właściwościami są wiązanie wody i powiększanie objętości (w przypadku karbomeru możliwe jest nawet 1000-krotne zwiększenie objętości podczas wiązania wody).

Podczas ssania w połączeniu składników ze śliną tworzy się hydrożelowa lepka powłoka, która stanowi film ochronny dla podrażnionej błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Jakie działanie wykazuje hydrożel powstały w trakcie ssania tabletek Cevitt® Gardło?

Hydrożel, który powstaje w trakcie ssania tabletek, to opatrunek, który dzięki lepkiej konsystencji łatwo otacza błonę śluzową gardła i jamy ustnej.

Ma za zadanie umożliwienie regeneracji, długotrwałe nawilżenie i łagodzenie przykrych objawów związanych ze stanem zapalnym i nadmiernym wysuszeniem, co zapewnia wyraźną ulgę i przyspiesza gojenie. Hialuronian sodu zawarty w tabletkach wykazuje również właściwości przeciwzapalne.

 

 

Jakie działanie wykazuje hydrożel powstały w trakcie ssania tabletek Cevitt® Gardło?

Hydrożel, który powstaje w trakcie ssania tabletek, to opatrunek, który dzięki lepkiej konsystencji łatwo otacza błonę śluzową gardła i jamy ustnej.

Ma za zadanie umożliwienie regeneracji, długotrwałe nawilżenie i łagodzenie przykrych objawów związanych ze stanem zapalnym i nadmiernym wysuszeniem, co zapewnia wyraźną ulgę i przyspiesza gojenie. Hialuronian sodu zawarty w tabletkach wykazuje również właściwości przeciwzapalne.

Czy tabletki Cevitt® Gardło mogą być stosowane u dzieci?

TAK, jeśli dziecko ma powyżej 6 lat.

Cevitt® Gardło to tabletki, które dzięki zawartości kwasu hialuronowego działają kojąco na przykład przy chrypce, infekcjach czy kaszlu, tworząc ochronny film ułatwiający regenerację błony śluzowej gardła. Można podawać je dzieciom, które potrafią ssać tabletki i gdy nie ma ryzyka niekontrolowanego połknięcia.

 

 

Jak ochronić się przed bólem gardła podczas korzystania z klimatyzacji?

Po pierwsze unikajmy znacznych różnic temperatur, ponieważ stanowią one zagrożenie dla naszego gardła. Różnica pomiędzy temperaturą panującą na zewnątrz,  a tą w klimatyzowanym pomieszczeniu nie powinna przekraczać 6 °C. Jeżeli nie mamy wpływu na ustawienie odpowiedniej temperatury w biurze lub środkach lokomocji to nośmy ze sobą apaszkę lub sweter, które nie pozwolą nam wychłodzić organizmu. Poza tym ważny jest odpowiedni poziom wilgotności. Aby nasze gardło było bezpieczne powinna być ona utrzymana na poziomie 40-60%, w przeciwnym razie nasze śluzówki nie będą w stanie stanowić bariery przeciwko szkodliwym drobnoustrojom czy zanieczyszczeniom, co przyczyni się do zwiększonego ryzyka infekcji. Inne sposoby dbania o wilgotność gardła to regularne picie wody, które nie tylko nawadnia organizm, ale i doskonale nawilża od zewnątrz śluzówkę. W klimatyzowanych biurach czy domach warto zainstalować nawilżacz powietrza, który będzie przyczyniał się do utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności. Po trzecie nie bagatelizujmy bólu gardła, chrypki, swędzenia w gardle, które mogą prowadzić do poważnych infekcji bakteryjnych i wirusowych. Ważne, by już po wystąpieniu pierwszych objawów szybko zadziałać – doskonałe będą płukanki ziołowe np. z czarnego bzu czy szałwii lub sprawdzone produkty takie jak kwas hialuronowy w tabletkach do ssania, który nawilża, chroni błonę śluzową gardła i przyspiesza jej regenerację, redukując objawy bólu gardła i chrypki.

Kaszel palacza - jak sobie z nim radzić?

Cechą charakterystyczną kaszlu palacza jest pojawianie się go rano, zaraz po obudzeniu. Kaszel nasila się wraz z kolejnymi latami nałogu i może przybierać formę napadów z odpluwaniem śluzowej lub śluzowo-ropnej plwociny, czasem nawet ze śladami krwi. Paląc nałogowo papierosy nie powinniśmy przechodzić do porządku dziennego nad kaszlem, którego podłoże mogą stanowić przewlekłe choroby takie jak: zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa, rozedma płuc czy gruźlica.

Kaszel palacza to przypadłość zarezerwowana dla osób uzależnionych od nikotyny. Wydzielina z kaszlu palacza jest lepka, gęsta, a kasłanie wymaga dużego wysiłku ze strony mięśni oddechowych. Objawy kaszlu palacza mogą być bardzo męczące, a ten typ kaszlu jest drażniący, uporczywy i gwałtowny.

Najbardziej skutecznym wyjściem z sytuacji jest oczywiście rzucenie palenia. Dwie główne metody radzenia sobie z kaszlem palacza to: regularne czyszczenie drzewa oskrzelowego z wydzieliny oraz dbanie o nawilżenie błony śluzowej.

Nie powinniśmy przyzwyczajać się do kaszlu palacza i przechodzić nad nim do porządku dziennego.  Pamiętajmy, że każda zmiana charakteru kaszlu lub barwy plwociny może być zwiastunem stanów zapalnych, gruźlicy czy choroby nowotworowej, których nie można lekceważyć. Nasilające się objawy kaszlu palacza należy skonsultować z lekarzem. Dym tytoniowy ma niekorzystny wpływ na stan błony śluzowej gardła oraz na jego funkcje obronne. Palenie papierosów może powodować uszkodzenie błony śluzowej gardła, ponieważ przyczynia się do jej wysuszania, podczas gdy powinna być nawilżona przez cały czas. To właśnie palenie tytoniu jest najczęstszą przyczyną wywołującą przewlekłe zapalenie gardła.

Preparaty, uzyskiwane z surowców naturalnych, mogą pomóc nam wygrać z przykrymi konsekwencjami kaszlu palacza. Naturalnym remedium na tę przypadłość będą: liście i korzenie prawoślazu, owoce anyżku czy kwiaty podbiału. Z pomocą przyjdą również produkty bogate w składniki aktywne takie jak: hialuronian sodu  w tabletkach w Cevitt® Gardło.

Jakie są przyczyny suchości gardła?

Na wysuszenie błon śluzowych czy przeciążenie krtani szczególnie narażone są osoby, dla których głos stanowi narzędzie pracy – np. śpiewacy, prawnicy czy nauczyciele. W grupie ryzyka znajdujemy też czynnych oraz biernych palaczy. Suchość gardła może być wywołana także przez infekcję górnych dróg oddechowych o podłożu wirusowym oraz bakteryjnym. Objawy suchości gardła mogą być bardzo uciążliwe i stać się powodem problemów ze snem czy niekomfortowego funkcjonowania w dzień.

Jakie są najczęstsze objawy suchości gardła?

Pierwszym symptomem tej przypadłości jest ból i trudności z przełykaniem.  Innymi, najczęściej rozpoznawalnymi objawami są nawracające chrypki, zaburzenia czy utrata głosu. Występowanie tych objawów może czasowo lub trwale wyłączyć nas z pracy zawodowej, czego konsekwencją będzie zwolnienie lekarskie. Trzeci objaw suchości gardła to łaskotanie, które prowadzi do dyskomfortu. Inne objawy to pojawianie się tzw. „przeszkód w gardle”, drapanie, chrząkanie czy potrzeba ciągłego odkasływania, które może się stać przyczyną suchego kaszlu. Bagatelizując objawy suchości gardła możemy narazić się na stale powtarzający się ból gardła, który przerodzi się w poważną infekcję.

Kaszel refluksowy, jak mu zaradzić?

Choroba refluksowa przełyku – inaczej refluks przełyku lub refluks żołądkowo-przełykowy polega na cofaniu się treści pokarmowej i soków żołądkowych do przełyku, co przekłada się na uszkodzenie błony śluzowej. Choroba wiąże się z zespołem objawów takich jak: zgaga, odbijanie, cofanie się treści żołądka, bolesne przełykanie oraz chrypka i suchy kaszel. Ten ostatni, nazywany kaszlem refluksowym jest szczególnie groźny dla naszego zdrowia.

Kaszel refluksowy nasila się w pozycji leżącej, dlatego bardzo często doskwiera nam nocą. Często towarzyszy mu zgaga i nadkwaśność, choć może występować także bez tych objawów. Tę przypadłość leczymy farmakologicznie i niefarmakologicznie. Niefarmakologiczne metody radzenia sobie z kaszlem refluksowym to m.in. unikanie leżenia do 2-3 godzin po posiłku, rzucenie palenia papierosów, wykluczenie z diety kawy i słodyczy czy zrzucenie zbędnych kilogramów w przypadku otyłości. To jeszcze nie wszystkie sprawdzone metody, które mogą pomóc pokonać uciążliwy i suchy kaszel refluksowy. Ważnym wskazaniem, często zalecanym przez lekarzy, jest uniesienie wezgłowia łóżka, które pomoże zwalczyć nieprzyjemne objawy podczas snu. Powinniśmy unikać sportów takich jak wioślarstwo czy bieganie, podczas których ciało wprawiane jest we wstrząsy, ponieważ może to nasilać objawy kaszlu refluksowego. Możemy także bliżej zaznajomić się z ćwiczeniami oddychania brzusznego, podczas których będziemy ćwiczyć przeponę. Ćwiczenia z przeponą powinniśmy wykonywać po parę minut dziennie. Warto sięgnąć też po renomowane i sprawdzone produkty, które nawilżają błonę śluzową i łagodzą skutki kaszlu refluksowego. Doskonałym przykładem takich preparatów są tabletki z kwasem hialuronowym do ssania Cevitt® Gardło.