Dolegliwości

jak dbać o głos?

Jeśli Twoja praca wiąże się z długotrwałym wykorzystywaniem głosu, jesteś nauczycielem, mamą pracującą w domu, prowadzisz konferencje czy wykłady lub śpiewasz, musisz świadomie dbać o higienę gardła i poprawną emisję głosu.

Osobom, które powinny dbać o głos, zaleca się rzucenie palenia, nawilżanie powietrza, nieprzebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, unikanie ekspozycji na zanieczyszczone powietrze.

Głos musi wystarczyć Ci na całe życie – w momentach dużych obciążeń i infekcji wybieraj sprawdzone rozwiązania, które pomogą szybko pokonać suchość i podrażnienie gardła.

Błona śluzowa gardła to bardzo istotna i delikatna część ciała, która musi radzić sobie z drobnoustrojami i znosić zanieczyszczenia powietrza oraz substancje drażniące, które dostają się zarówno drogą pokarmową, jak i oddechową.

UWAŻAJ! Przemęczone gardło jest bardziej podatne na czynniki chorobotwórcze.

Dolegliwosci
DOLEGLIWOŚCI

Ostre stany zapalne gardła

Ostre stany zapalne gardła wiążą się najczęściej z infekcjami, które zasadniczo dość łatwo zwalczyć za pomocą leków wskazanych przez lekarza. Nie są stanami przewlekłymi. Wiążą się najczęściej z:

  • infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi
    i grzybiczymi,
  • zapaleniem opryszczkowym,
  • aftowym zapaleniem gardła. 

Co dzieje się w przypadku stanu zapalnego gardła?

Na początku stanu zapalnego, naturalna ochronna warstwa śluzu przestaje być jednorodną, nieprzerwaną powłoką. Jednocześnie błona śluzowa staje się coraz bardziej sucha, przestaje spełniać swoje funkcje ochronne i czyszczące, wtedy zaczynamy odczuwać dyskomfort.

Najczęstsze dolegliwości gardła zgłaszane przez chorych to ból, pieczenie, drapanie, łaskotanie, uczucie suchości lub ciała obcego w gardle, zalegania oraz spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Uczucie suchości gardła nasila się wieczorami, w nocy i okresach grzewczych, kiedy powietrze w mieszkaniach jest bardziej suche, a także w okresie letnim kiedy przebywamy w pomieszczeniach klimatyzowanych.

Przewlekłe stany zapalne gardła

Przewlekłe stany zapalne gardła to z kolei schorzenia, które są efektem:

  • naturalnych predyspozycji (na przykład skłonności znanych w rodzinie, skrzywienia przegrody nosa, obecności polipów nosa),
  • długą ekspozycją na zewnętrzny czynnik wywołujący i odnawiający stan zapalny gardła (na przykład palenie tytoniu powodujące suchość gardła i kaszel palacza, nadużywanie alkoholu, ale też spożywanie gorących i ostro przyprawionych pokarmów, suche powietrze),
  • chorobami towarzyszącymi (choroby nosa i zatok też mają wpływ na powstanie nieżytów przewlekłych błony śluzowej gardła),
  • czynników wewnętrznych, takich jak:
    • refluks żołądkowo-przełykowy i wiążący się z nim kaszel refluksowy,
    • zaburzenia hormonalne (menopauza
      u kobiet, niedoczynność tarczycy), 
    • zaburzenia ogólnoustrojowe takie jak schorzenia nerek, cukrzyca, niedobór witaminy A, odczyny alergiczne, niedokrwistość, niedobory żelaza,
  • przyjmowania niektórych leków
    (np. w przypadku nadużywania kropli do nosa, co powoduje spływanie wydzieliny na tylną ścianę gardła i powoduje jej wysuszenie, leki sterydowe czy leki psychotropowe).