Ból gardła w sezonie wakacyjnym skutecznie może zepsuć wymarzony i długo wyczekiwany urlop. Dowiedz się już teraz, jak chronić gardło latem, a także jak zadbać o jego „kondycję” podczas przeziębienia.
Sezon urlopowy w pełni, w związku z tym już teraz warto zadbać o komfortowy wypoczynek. I nie chodzi tu bynajmniej o wybór miejsca, ale przede wszystkim o zdrowie. Przecież wakacje mają być kojarzone głównie z relaksem, a nie z czasem walki z chorobą.
Zdradliwe gardło także latem
Wśród najczęściej występujących chorób w sezonie letnim jest zapalenie górnych dróg oddechowych, które objawia się następującymi symptomami: bólem gardła czy też zatok, kaszlem i drapaniem w gardle. Za procesy zapalne są odpowiedzialne głównie wirusy, rzadziej bakterie.
Skąd ich aktywność latem, skoro najczęściej przeziębienie „dopada” nas w sezonie jesienno-zimowym? Wysokie temperatury występujące latem, zachęcają do ciągłego chłodzenia się poprzez klimatyzację czy też sięganie po zimne napoje i lody. Oczywiście zimne napoje, lody czy też klimatyzacja nie są bezpośrednim powodem wywołującym zapalenie górnych dróg oddechowych. Jednak z pewnością czynniki te osłabiają śluzówkę gardła, otwierając tym samym drogę chorobotwórczym drobnoustrojom.
Receptą, pozwalającą zminimalizować ryzyko zapalenia górnych dróg oddechowych jest umiarkowane dostarczanie organizmowi schłodzonych napojów i posiłków. Warto także jeść i pić powoli, a nie zachłannie. Idealnie byłoby także unikać klimatyzacji, jednak nie jest to łatwe, skoro za oknem możemy mieć temperatury sięgające nawet do 30 stopni Celsjusza. To właśnie ta nagła zmiana temperatur (niższa w pomieszczeniu, a wyższa na zewnątrz) wywołuje w organizmie szok termiczny. Rekomenduje się, aby temperatura w pomieszczeniu zamkniętym różniła się od tej na zewnątrz maksymalnie 7 stopniami Celsjusza. Nasz organizmy najlepiej funkcjonuje w temperaturze 20-24 stopni Celsjusza. W miejscach klimatyzowanych należy również nie zapominać o nawadnianiu organizmu – co pozwoli zapobiec wysuszeniu błon śluzowych.
Wakacyjna apteczka
A co, jeśli profilaktyka zawiedzie? Wtedy można wdrożyć domowe sposoby (np. herbatę z miodem i malinami, płukanki z sody oczyszczonej oraz ziół). Przy czym będąc na wakacjach z pewnością łatwiej sięgnąć już po gotowe produkty, które znajdziemy w aptece. Dlatego wybierając się na urlop powinniśmy do walizki zapakować również apteczkę. Apteczkę, w której znajdą się m.in.: plastry, woda utleniona, bandaże oraz środki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe (np. Active Flora DUO), a także te na ból gardła.
W walce z dolegliwościami gardła wesprze m.in. Cevitt Gardło, tabletki do ssania, które zmieszczą się do podręcznej torebki. Zawarte w nim składniki (hialuronian sodu, cynk, witamina C) pozwalają na regenerację błony śluzowej gardła, zmniejszają chrypkę, niwelują drapanie i ból gardła oraz przynoszą ulgę w kaszlu. Warto nadmienić, że podczas ssania tabletki Cevitt Gardło w jamie ustnej powstaje hydrożelowy kompleks tworzący warstwę ochronną, który pomaga w odzyskaniu komfortu przełykania i mówienia. Produkt ten można podawać od 6. roku życia.
Tak „zaopiekowane” gardło z pewnością pozwoli cieszyć się upragnionymi wakacjami.
Źródła:
https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,25001174,bol-gardla-latem-dlaczego-latem-boli-gardlo-leczenie.html
https://www.hellozdrowie.pl/artykul-6-powodow-dla-ktorych-chorujesz-podczas-wyjazdow/
https://www.hellozdrowie.pl/artykul-lato-z-klima-jak-przetrwac-i-nie-zachorowac/
Najnowsze komentarze