Sezon grzewczy i infekcyjny mogą być trudnym czasem dla błony śluzowej gardła. W tym okresie często ulega ona podrażnieniom, jest zaczerwieniona i bolesna, niekiedy nawet bez innych objawów infekcji. Na szczęście uszkodzonej śluzówce gardła można pomóc w regeneracji dzięki kilku prostym sposobom. Jak długo regeneruje się błona śluzowa gardła? W jaki sposób wesprzeć ten proces domowymi metodami? Wyjaśniamy.  

Błona śluzowa gardła – dlaczego staje się podrażniona i wysuszona?

Błona śluzowa gardła może ulegać podrażnieniu pod wpływem wielu różnych czynników, zarówno związanych ze stylem życia, jak i chorobami. Na nieprzyjemną suchość gardła mogą skarżyć się m.in. osoby pijące zbyt małe ilości wody w ciągu dnia. 

Podrażnienie błony śluzowej gardła może pojawić się również u osób stosujących dietę ubogą w składniki odżywcze, palących papierosy i nadużywających alkoholu. Ponadto śluzówka gardła może być wysuszona pod wpływem:

  • infekcji wirusowych górnych dróg oddechowych;
  • alergii;
  • przebywania w środowisku ze zbyt suchym powietrzem;
  • stosowania niektórych leków, np. antycholinergicznych, przeciwdepresyjnych, przeciwpsychotycznych, antyhistaminowych i przeciwwymiotnych;
  • nadwyrężenia mięśni gardła w wyniku mówienia przez dłuższy czas bez przerwy, często u osób pracujących głosem (np. nauczycieli, sprzedawców, lektorów);
  • zanieczyszczenia powietrza pyłami i smogiem;
  • refluksu żołądkowo-przełykowego;
  • nowotworów gardła, języka, krtani.

Błona śluzowa gardła – jak rozpoznać objawy uszkodzenia?

Uszkodzenie błony śluzowej gardła objawia się m.in. bólem, uczuciem suchości, a niekiedy wręcz całkowitego wysuszenia gardła. Śluzówka gardła może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Objawom tym może towarzyszyć kaszel, chrypka czy problemy z przełykaniem.

Jakie są skutki uszkodzenia śluzówki gardła?

Uszkodzenie błony śluzowej gardła może prowadzić do rozwoju jej stanu zapalnego. Pod wpływem procesów zapalnych śluzówka gardła nie może pełnić prawidłowo swojej funkcji ochronnej. 

Jak odbudować błonę śluzową gardła?

Odbudowę błony śluzowej gardła można wesprzeć dzięki odpowiedniej diecie, nawodnieniu organizmu oraz wystarczającej ilości snu w nocy. Dodatkowo pomocne mogą okazać się ziołowe napary czy preparaty do ssania bądź aerozole zawierające kwas hialuronowy. 

Stosuj kisiel z siemienia lnianego

Kisiel z siemienia lnianego jest dobrym sposobem na to, jak nawilżyć błonę śluzową gardła. Ma właściwości nawilżające, osłonowe i łagodzące podrażnienia, powstałe np. w przebiegu infekcji. Jego stworzenie jest bardzo proste – wystarczy do garnka wsypać dwie łyżki nasion lnu, szklankę wody i gotować przez ok. 5 minut. Smak mikstury można poprawić, dodając kilka łyżek ulubionego soku, np. z malin czy z czarnej porzeczki. 

Sięgnij po tabletki z hialuronianem sodu

Kwas hialuronowy, zwany również hialuronianem sodu, jest niezwykle skuteczny w nawilżaniu podrażnionej błony śluzowej gardła. Dzięki swojej budowie zatrzymuje cząsteczki wody, co zwiększa uwodnienie powierzchni, na której się znajduje. Tabletki do ssania z hialuronianem sodu mogą więc zwiększyć nawilżenie śluzówki gardła i pomóc w łagodzeniu jej podrażnień. 

Dbaj o zdrowy sen i wypoczynek

Sen jest okresem, w którym organizm się najbardziej intensywnie regeneruje. Tyczy się to nie tylko umysłu, ale również ciała, w tym błony śluzowej gardła. Z tego powodu w okresach, gdy występuje zwiększone narażenie na uszkodzenia błony śluzowej gardła (np. w sezonie infekcyjnym), szczególnie zadbaj o odpowiednią ilość snu. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, osoby dorosłe powinny sypiać minimum 7 godzin w ciągu doby1

Zadbaj o dietę bogatą w cynk i witaminę C

Zmagając się z wysuszeniem błony śluzowej gardła, warto postawić na dietę bogatą w produkty zawierające spore ilości witaminy C i cynku. Te składniki odżywcze są ważne dla prawidłowego funkcjonowania śluzówki, a właściwości antyoksydacyjne witaminy C dodatkowo wspierają jej regenerację.

Pij napary ziołowe

Jak jeszcze odbudować śluzówkę gardła? Można spróbować sięgnąć po naturalne zioła i stworzyć z nich nawilżające napary. Do ziół o takich właściwościach zalicza się m.in. lipę, prawoślaz, porost islandzki, malwę czarną czy dziewannę wielkokwiatową. Można z nich stworzyć również inhalacje, które dodatkowo pomogą złagodzić podrażnienia.

Jak długo regeneruje się błona śluzowa gardła?

Błona śluzowa gardła regeneruje się zazwyczaj w ciągu kilku dni. Czasami jednak proces odbudowy może trwać kilka tygodni. Natomiast przy przewlekłym narażeniu na czynniki uszkadzające, śluzówka gardła może się nie regenerować całkowicie, ponieważ stale jest naruszana i niszczona. 

Odbudowa błony śluzowej gardła – dlaczego jest ważna?

Właściwa odbudowa błony śluzowej gardła jest niezwykle ważna, ponieważ pełni ona szereg istotnych funkcji. Dzięki warstwie śluzu chroni przed nadmiernym wysuszeniem, a także uczestniczy w nawilżaniu powietrza. W jej obrębie znajdują się również skupiska komórek odpornościowych, które zapobiegają przedostawaniu się patogenów do organizmu. Co więcej, odpowiednie nawilżenie śluzówki gardła ułatwia rozdrabnianie i połykanie kęsów jedzenia.

Bibliografia:

1 CDC, How Much Sleep Do I Need? [na:] „Centers for Disease Control and Prevention”, https://www.cdc.gov/sleep/about_sleep/how_much_sleep.html, 14 września 2022 r., dostęp 14 grudnia 2023 r.