Alergia może skutecznie uprzykrzyć życie niejednego fana przyrody i przebywania na świeżym powietrzu. Szczególnie ciężki dla alergików jest okres wiosenno-letni, kiedy objawy alergii zazwyczaj są najbardziej nasilone.
Najczęściej przejawia się ona zatkanym nosem i kichaniem, jednak może być również przyczyną problemów z gardłem. Jakie są przyczyny alergicznego bólu gardła? Jak objawia się alergiczne zapalenie gardła i w jaki sposób pozbyć się gardła alergika? Wyjaśniamy.
Spis treści
Alergiczny ból gardła – przyczyny
Wśród przyczyn alergicznego bólu gardła główną odpowiedzialność ponosi drażniące działanie alergenów na błonę śluzową gardła. Pod ich wpływem staje się ona obrzęknięta i zaczerwieniona, co może prowadzić również do nieprzyjemnego uczucia drapania czy pieczenia w gardle.
Gardło alergika wywołują najczęściej alergeny wziewne, jednak czasem może pojawić się również po kontakcie z alergenami pokarmowymi. Co istotne, zapalenie gardła w przebiegu alergii towarzyszy głównie alergicznemu nieżytowi nosa.
Pyłki roślin
Alergeny wziewne, do których zalicza się m.in. pyłki roślin, bardzo często są przyczyną alergicznego zapalenia gardła. Polacy najczęściej są uczuleni na pyłki traw, brzozy, bylicy, a także innych gatunków traw, drzew i chwastów. Do zapalenia gardła może również przyczyniać się alergia na pleśń.
Czas pylenia roślin jest bardzo zróżnicowany – jedne mogą zaczynać pylenie już na początku marca, inne dopiero w połowie maja czy czerwca. Na podstawie okresu, w którym alergia jest najbardziej nasilona, można postawić podejrzenie konkretnego alergenu, który potencjalnie jest za nią odpowiedzialny.
Pokarmy
Alergie na pokarmy zazwyczaj nie objawiają się bólem gardła. Częściej w ich przebiegu obserwuje się pokrzywki na skórze, obrzęk w okolicy ust i twarzy oraz kaszel. Czasem pojawia się uczucie drapania w nosie, które zlokalizowane z tyłu jamy nosowej może być odczuwane podobnie, jak alergiczny ból gardła.
Kurz domowy
Kurz jest kolejnym źródłem alergenów, które mogą wywoływać alergiczny ból gardła. Jest to przede wszystkim środowisko bytowania roztoczy kurzu domowego, które mogą być przyczyną uciążliwych, całorocznych objawów alergii. Wśród nich najczęściej wymienia się alergiczny nieżyt nosa i napady kichania po kontakcie z kurzem, jednak może on być również przyczyną alergicznego bólu gardła.
Sierść zwierząt
Wiele osób, zarówno dzieci, jak i dorosłych, jest uczulonych na alergeny zwierząt. Największe ich ilości znajdują się w ślinie i sierści zwierzaków, dlatego objawy mogą się nasilać w okresie linienia. Alergie na zwierzęta mogą być przyczyną m.in. przewlekłego nieżytu nosa i alergicznego zapalenia gardła.
Alergiczne zapalenie gardła – objawy
Do objawów gardła alergicznego zalicza się:
- swędzenie i pieczenie gardła;
- drapanie w gardle;
- ból gardła;
- uczucie suchości w gardle;
- chrypkę;
- kaszel[1].
Gardło alergika może być zaczerwienione i podrażnione. Czasami pojawia się również obrzęk gardła przy alergii, na który warto zwrócić szczególną uwagę. Może on być bowiem jednym z pierwszych sygnałów rozpoczynającego się wstrząsu anafilaktycznego. Dlatego przy jakichkolwiek problemach z oddychaniem należy jak najszybciej szukać profesjonalnej pomocy medycznej.
Alergia a ból gardła – czym się różnią?
Alergia od bólu gardła w przebiegu np. infekcji wirusowych bądź bakteryjnych, różni się kilkoma kluczowymi objawami. Alergiczny ból gardła rzadko kiedy występuje samoistnie, zazwyczaj towarzyszy mu również m.in. świąd i nieżyt nosa czy pokrzywki skórne.
W przebiegu alergii zazwyczaj nie dochodzi do podwyższenia temperatury ciała, co jest częste w przypadku infekcji. Wskazówką co do alergicznego podłoża bólu gardła może być również jego nawrót bądź nasilenie po kontakcie ze specyficznymi alergenami.
Dość często jednak trudno jest samodzielnie rozróżnić alergię od infekcji sezonowych. Warto więc zawsze skonsultować się z lekarzem, który może zalecić wykonanie alergicznych testów skórnych bądź oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwko alergenom we krwi.
Ból gardła przy alergii – jak leczyć?
W leczeniu alergicznego bólu gardła można sięgnąć zarówno po leczenie farmakologiczne, jak i niektóre domowe sposoby. Przed podjęciem jakichkolwiek działań warto w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie.
Domowe sposoby na gardło alergiczne
Domowe sposoby na alergiczny ból gardła mogą być dobrym uzupełnieniem leczenia przy pomocy leków antyalergicznych. Pomocne mogą okazać się płukanki gardła z soli fizjologicznej bądź ziół, inhalacje, dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza oraz o nawodnienie organizmu.
Uporczywe drapanie i swędzenie w gardle mogą złagodzić tabletki nawilżające gardło z hialuronianem sodu, który w połączeniu z innymi składnikami tworzy warstwę nawilżającą i ochraniającą gardło.
Alergiczne zapalenie gardła – leczenie i specjalisty
Najlepszym sposobem leczenia alergicznego zapalenia gardła jest unikanie ekspozycji na uczulający alergen. Niestety nie zawsze jest to możliwe, np. w przypadku alergii sezonowych czy uczulenia na roztocza kurzu domowego. W takich wypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwalergicznych czy sterydów miejscowych do nosa.
Jeśli to nie pomaga, to na niektóre alergeny jest również możliwość odczulania. Jest to długotrwały proces, jednak pozwala zmniejszyć nasilenie objawów alergii, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie się ich pozbyć.
Bilbiografia:
- Rydzewski B.: Choroby alergiczne w otolaryngologii, Otolaryngologia kliniczna, PZWL.
Najnowsze komentarze