Ból gardła to nierozerwalny element sezonu jesienno-zimowego. Podpowiadamy, jak sobie radzić z towarzyszącymi mu objawami, np. pieczeniem, chrypką, czy też uczuciem drapania. Według starej zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” zachęcamy do zapobiegania infekcjom, zanim się pojawią. Gardło to pierwsza linia obrony przed wirusami i bakteriami, dlatego warto zadbać o jego ochronę zanim nieproszeni goście spróbują przeniknąć dalej do organizmu.

Ból gardła i katar to najczęściej występujące objawy przeziębienia. Mogą jednak towarzyszyć groźnym chorobom: grypie, anginie czy mononukleozie zakaźnej. Dlatego pierwszych objawów podrażnienia, szczególnie błony śluzowej gardła, nie należy lekceważyć. Uczucie bólu gardła spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną, to pierwsza oznaka nadchodzącego stanu zapalnego objawiającego się zaczerwienieniem śluzówek i uciążliwym bólem. Około 85% odnotowywanych przypadków stanowią infekcje wirusowe, kojarzone z niegroźnym przeziębieniem, jednak w przypadku infekcji bakteryjnych skutkiem zachorowania może być angina.

Wirusowe czy bakteryjne zapalenie gardła

Infekcje gardła spowodowane wirusami charakteryzują się pieczeniem, drapaniem oraz kłuciem, a także problemami w czasie przełykania i uczuciem suchości. Kiedy objawy nasilają się błona śluzowa gardła staje się zaczerwieniona i przekrwiona, może dojść do powiększenia węzłów chłonnych. Często wirusowemu zapaleniu gardła towarzyszy kaszel, katar, a także dreszcze czy bóle mięśni i podwyższona temperatura. Rozwój infekcji trwa do około tygodnia od momentu zakażenia, nie należy jednak bagatelizować objawów, ponieważ istnieje wiele możliwych powikłań, w tym zakażenia bakteriami, co może powodować konieczność podania antybiotyku, który w konsekwencji osłabia organizm. Bakteryjne zapalenie gardła występuje zdecydowanie rzadziej niż infekcje wirusowe, ale zwykle ma znacznie cięższy przebieg, towarzyszy mu gorączka, osłabienie, ból gardła i głowy. Węzły chłonne szyjne i podżuchwowe oraz migdałki ulegają powiększeniu, przez co ból często promieniuje do uszu. Infekcje bakteryjne powodowane są najczęściej przez grupę bakterii ropotwórczych, szybko przenoszą się do krtani, a nawet oskrzeli czy płuc. Nieleczone mogą prowadzić do groźnych powikłań w narządach wewnętrznych: nerkach, sercu oraz stawach.

Na co narażone jest gardło

Gardło nie lubi zmian temperatury czy nadmiernego wysuszenia pojawiającego się np. kiedy dużo przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Nie dotyczy to wyłącznie okresu letniego, w wielu biurach, galeriach handlowych, sklepach czy samochodach klimatyzacja działa przez cały rok. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na kondycję gardła może być obowiązkowe noszenie maseczek. Z jednej strony chroni nas to przed dostaniem się do organizmu bakterii i wirusów, ale z drugiej, zwłaszcza jeśli nie przestrzegamy limitu czasu jej używania, może powodować namnażanie się drobnoustrojów. Na jesieni mogą pojawić się kolejne warianty koronawirusa czy sezonowa grypa tym bardziej należy pomyśleć o wczesnej ochronie i odpowiednim nawilżaniu gardła. 

Migdałki na pierwszym froncie

Właśnie w migdałkach, znajdujących się w gardle, znajdują się limfocyty, czyli komórki wyspecjalizowane w niszczeniu bakterii i drobnoustrojów, które chcą się dostać do organizmu przez usta i nos. Jeśli odczuwamy podrażnienie, ból może to oznaczać, że atakują nas drobnoustroje chorobotwórcze i nie czekając na wynik bitwy musimy ruszyć na pomoc i chronić gardło. Jeśli zignorujemy pierwsze objawy wirusy, a nawet bakterie mogą pokonać pierwszą barierę i dostać się do oskrzeli czy płuc. 

Zapobieganie infekcjom gardła

Stan zapalny gardła na początku objawia się bólem i utrudnionym przełykaniem. Od samego początku zalecane jest leczenie objawowe, czyli łagodzenie zaobserwowanych problemów z gardłem. Wirusowe infekcje gardła powodujące ból i dyskomfort należy zwalczać od razu. Istotne by działać skutecznie i szybko. Cevitt® Gardło zawierający hialuronian sodu, witaminę C i cynk działa kompleksowo na chore gardło. Potrójny efekt działania, nawilżenie gardła, łagodzenie bólu oraz regeneracja, możliwe są dzięki innowacyjnej formule hydrożelu. Preparat w formie tabletek do ssania jest odpowiedni do stosowania w przypadku podrażnień wywołujących kaszel, podrażnień błony śluzowej jamy ustnej i gardła, a także utrudnionym przełykaniem oraz chrypką. Hydrożel, który powstaje w trakcie ssania tabletek, to opatrunek, który dzięki lepkiej konsystencji łatwo otacza błonę śluzową gardła i jamy ustnej. Ma za zadanie umożliwienie regeneracji, długotrwałe nawilżenie i łagodzenie przykrych objawów związanych ze stanem zapalnym i nadmiernym wysuszeniem, co zapewnia wyraźną ulgę i przyspiesza gojenie, dzięki czemu organizm szybciej radzi sobie z powrotem do zdrowia.