Dolegliwości

Jak dbać o głos?

Jeśli Twoja praca wiąże się z długotrwałym wykorzystywaniem głosu, bo na przykład jesteś mamą pracującą w domu, nauczycielem, prowadzisz konferencje czy wykłady lub śpiewasz, musisz świadomie dbać o higienę gardła i poprawną emisję głosu.

Osobom, które powinny dbać o głos, zaleca się rzucenie palenia, nawilżanie powietrza, nieprzebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, unikanie ekspozycji na zanieczyszczone powietrze.

Głos musi wystarczyć Ci na całe życie – w momentach dużych obciążeń i infekcji wybieraj sprawdzone rozwiązania, które pomogą szybko pokonać suchość i podrażnienie gardła.

Błona śluzowa gardła to bardzo istotna i delikatna część ciała, która musi radzić sobie z drobnoustrojami i znosić zanieczyszczenia powietrza oraz substancje drażniące, które dostają się zarówno drogą pokarmową, jak i oddechową.

UWAŻAJ! Przemęczone gardło jest bardziej podatne na czynniki chorobotwórcze.

Ostre stany zapalne gardła

Ostre stany zapalne gardła wiążą się najczęściej z chorobami, które zasadniczo dość łatwo zwalczyć za pomocą leków wskazanych przez lekarza. Nie są stanami przewlekłymi. Wiążą się najczęściej z:

 • infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi i grzybiczymi
 • zapaleniem opryszczkowym
 • aftowym zapaleniem gardła

 

Co dzieje się w przypadku stanu zapalnego gardła?

Na początku stanu zapalnego naturalna ochronna warstwa śluzu przestaje być jednorodną, nieprzerwaną powłoką. Jednocześnie błona śluzowa staje się coraz bardziej sucha, przestaje spełniać swoje funkcje ochronne i czyszczące, zaczynamy odczuwać dyskomfort.

Najczęstsze dolegliwości gardła zgłaszane przez chorych to ból, pieczenie, drapanie, łaskotanie, uczucie suchości lub ciała obcego w gardle, zalegania oraz spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Uczucie suchości gardła nasila się wieczorami, w nocy i okresach grzewczych, kiedy powietrze w mieszkaniach jest bardziej suche.

 

Przewlekłe stany zapalne gardła

Przewlekłe stany zapalne gardła to z kolei schorzenia, które są efektem:

 • naturalnych predyspozycji (na przykład skłonności znanych w rodzinie, skrzywienia przegrody nosa, obecności polipów nosa)
 • długą ekspozycją na zewnętrzny czynnik wywołujący i odnawiający stan zapalny gardła (na przykład palenie tytoniu powodujące suchość gardła i kaszel palacza, nadużywanie alkoholu, ale też spożywanie gorących i ostro przyprawionych pokarmów, suche powietrze)
 • chorobami towarzyszącymi (choroby nosa i zatok też mają wpływ na powstanie nieżytów przewlekłych błony śluzowej gardła)
 • czynników wewnętrznych, takich jak:
  •  refluks żołądkowo-przełykowy i wiążący się z nim kaszel refluksowy,
  • zaburzenia hormonalne (menopauza u kobiet, niedoczynność tarczycy), 
  • zaburzenia ogólnoustrojowe takie jak schorzenia nerek, cukrzyca, niedobór witaminy A, odczyny alergiczne, niedokrwistość, niedobory żelaza
 • przyjmowania niektórych leków (takich jak nadużywane krople do nosa spływające na tylną ścianę gardła i powodujące jej wysuszenie, leki sterydowe czy leki psychotropowe)