Dolegliwości

Problem z gardłem? Sprawdź przyczyny dolegliwości!

Ból, drapanie czy pieczenie to jedne z najczęstszych problemów z gardłem, jakie przytrafiają się pacjentom – zwłaszcza w okresie od jesieni do wiosny. Mogą im towarzyszyć również takie objawy, jak chrypka, uczucie „guli w gardle” czy problemy z przełykaniem.

Jakie mogą być przyczyny gardłowych problemów i jak sobie z nimi radzić?

Problem z gardłem — jaka może być tego przyczyna?

Choroby i problemy z gardłem mogą mieć różne przyczyny. Do najczęściej występujących należą[2]:

  • infekcje wirusowe lub bakteryjne, powodujące zapalenie gardła,
  • alergie – zwłaszcza wziewne,
  • przeciążenie aparatu głosu – na skutek długotrwałego i intensywnego mówienia lub śpiewania,
  • problemy chirurgiczne – polipy, guzki głosowe, ziarniaki, nowotwory.

Spośród wszystkich powyższych, najczęstszą przyczyną kłopotów z gardłem jest infekcja, która może prowadzić do ostrych lub przewlekłych stanów zapalnych gardła i mieć szereg różnych objawów.

Dolegliwosci
DOLEGLIWOŚCI

Najczęstsze problemy z gardłem

Problemy z gardłem występują dość powszechnie, ponieważ układ oddechowy to najpopularniejsza droga wnikania patogenów do wnętrza organizmu. Wyściełająca wnętrze gardła błona śluzowa jest jedną z barier ludzkiego ciała, która ma zatrzymać patogeny przed wtargnięciem do wnętrza.

W okresie jesienno-zimowym kłopoty z gardłem pojawiają się nad wyraz często. A to ze względu na fakt, że zimne powietrze wdychane w tym czasie, prowadzi do obkurczania się naczyń krwionośnych w gardle i w efekcie do zmniejszonej produkcji śluzu przez błonę śluzową.

W ten sposób łatwo ulega ona przesuszeniu, co ułatwia wirusom i bakteriom zainfekowanie gardła. Dolegliwości mogą pojawić się również latem, m.in. kiedy korzystamy z klimatyzacji.

Problem z gardłem może przejawiać się poprzez poniższe objawy[3].

Drapanie w gardle

Może być odczuwane jako łaskotanie, drapanie lub pieczenie w gardle. Wynika ono zwykle z przesuszenia śluzówki gardła, które może być spowodowane infekcją (bakteryjną lub wirusową), a także reakcją alergiczną.

Drapanie w gardle może wystąpić również na skutek przeciążenia aparatu głosowego lub w związku z przebywaniem w suchych klimatyzowanych pomieszczeniach o niedostatecznej wilgotności powietrza.

Dolegliwosci

Suchość gardła

Uczucie suchego gardła jest zwykle jednym z pierwszych objawów gardłowego problemu.

Wynika ono z nadwrażliwości przesuszonej jamy śluzowej gardła i może zwiastować rozwijającą się infekcję, ale również być wywołane przez zbyt suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także wynikać w przeciążenia krtani i całego aparatu głosu. Suchość gardła może być także efektem palenia papierosów lub ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza.

Ostre i przewlekłe stany zapalne gardła

Stany zapalne gardła wynikają najczęściej z infekcji wirusowych (rzadziej bakteryjnych). Towarzyszy im szereg objawów i dolegliwości, których ilość i nasilenie są uzależnione od zaawansowania infekcji.

Mogą pojawić się ból, drapanie i uczucie suchości w gardle, a także przekrwienie, opuchlizna i zaczerwienienie błony śluzowej gardła. Często występują również kaszel, katar oraz podwyższona temperatura.

Ból gardła

Ból gardła jest z pewnością jednym z najczęstszych dolegliwości płynących z tego odcinka układu oddechowego.

Może być związany zarówno z toczącą się infekcją, reakcją alergiczną, lub być wynikiem przeciążenia aparatu głosowego czy ekspozycji na takie czynniki jak suche powietrze, dym tytoniowy lub zanieczyszczenia powietrza.

W zależności od nasilenia może powodować problemy z przełykaniem lub oddychaniem.

Dolegliwosci

Problemy z głosem — jakie objawy im towarzyszą?

Problemy gardła często prowadzą do występowania kłopotów z głosem. Przesuszenie śluzówki gardła i krtani może prowadzić do chrypki, a w poważniejszych stanach i przy przeciągających się dolegliwościach mogą uniemożliwić mówienie.

Oprócz chrypki problemom z głosem często towarzyszą takie objawy, jak[1:

  • suchość gardła,
  • pieczenie/drapanie w gardle,
  • ból gardła,
  • kaszel.

Kłopoty z głosem mogą wynikać zarówno z infekcji lub alergii, jak i mechanicznego przeciążenia głosu, wynikającego z nadużywania strun głosowych (u osób pracujących wokalnie) lub nieprawidłowej emisji głosu (np. krzyczenie czy głośne śpiewanie na koncertach, eventach lub imprezach).

Kto jest narażony na problemy z gardłem i głosem?

Problemy z gardłem i kłopoty z głosem mogą dosięgnąć każdego. Zwłaszcza w sezonie infekcyjnym, gdy znacznie wzrasta zachorowalność na zakażenia bakteryjne i wirusowe gardła i górnych dróg oddechowych.

Są jednak grupy osób, które przez cały rok są znacznie bardziej narażone na kłopoty z gardłem. Należą do nich[2]:

  • osoby pracujące głosem – nauczyciele, lektorzy, spikerzy, wokaliści, ze względu na ryzyko przeciążenia gardła i strun głosowych,
  • palacze tytoniu – ze względu na właściwości drażniące i wysuszające, jakie posiada dym tytoniowy,
  • osoby pracujące w pomieszczeniach klimatyzowanych – w pomieszczeniach ogrzewanych i klimatyzowanych powietrze jest bardzo suche, co może prowadzić do nadmiernego przesuszenia błony śluzowej gardła,
  • przyjmujący niektóre leki – antyhistaminowe, antydepresanty czy leki obniżające ciśnienie.

    Problemy z głosem i gardłem? Sprawdź Cevitt Gardło!

    Problemy z głosem i gardłem najczęściej swoją genezę mają w mikro podrażnieniach i przesuszeniu błony śluzowej. Dlatego idealnym rozwiązaniem na gardłowe problemy będą tabletki nawilżające Cevitt Gardło.

    Składniki aktywne preparatu pod wpływem śliny tworzą swoisty hydrożel, który otula błonę śluzową jamy ustnej i gardła nawilżającą, ochronną powłoką. Gwarantuje ona nie tylko głębokie nawilżenie, ale również przyspiesza gojenie już istniejących podrażnień i zapobiega powstawaniu nowych uszkodzeń.

    Dodatek witaminy C i cynku wzmacnia odpowiedź odpornościową organizmu i wspiera w stanach infekcyjnych. Cevitt Gardło to doskonale rozwiązanie problemów z gardłem i głosem.

     

    Bibliografia:

    1. Kalicki, B., Milart, J., Wachnicka‑Bąk, A., Placzyńska, M., & Jung, A. (2012). Ból gardła–kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2(8), 107-110.
    2. Krüger, K., Töpfner, N., Berner, R., Windfuhr, J., & Oltrogge, J. H. (2021). Sore Throat. Deutsches Ärzteblatt International, 118(11), 188.
    3. Thomas, M., Del Mar, C., & Glasziou, P. (2000). How effective are treatments other than antibiotics for acute sore throat?. British Journal of General Practice, 50(459), 817-820.

    Podmiot odpowiedzialny/Dystrybutor Alpen Pharma Polska. Producent Fairpharm Vertriebs Niemcy.

    To jest wyrób medyczny.
    Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.