Okres jesienno-zimowy to czas większego ryzyka zachorowania na przeziębienie. Niestety, wyleczyć przeziębienia w jeden dzień nie sposób, jednak jest kilka prostych metod na to, by skrócić okres chorowania i znacznie zredukować objawy. Jak szybko i skutecznie wyleczyć przeziębienie?
Jak wyleczyć szybko przeziębienie?
Przeziębieniem nazywany jest cały zespół objawów, związany ze stanami zapalnymi, toczącymi się w obrębie błon śluzowych jamy nosowej, gardła i zatok przynosowych.
Dolegliwości te wywoływane są przez wirusy – najczęściej rino- i koronawirusy, a także wirusy paragrypy czy adenowirusy[1].
Do najczęstszych objawów należą bóle głowy, kichanie, katar, kaszel, gorączka i ogólne rozbicie, a intensywność i nasilenie występujących objawów jest cechą osobniczą, dlatego u konkretnych osób zarówno ilość występujących objawów, jak i ich natężenie oraz długość trwania mogą znacznie się różnić[2.
Chcąc wyleczyć szybko katar i przeziębienie warto zastosować domowe sposoby, które pozwalają złagodzić objawy i skrócić czas chorowania.
Jak szybko wyleczyć przeziębienie? Domowe sposoby
Przeziębienie w zdecydowanej większości przypadków nie wymaga konsultacji lekarskiej, a leczenie opiera się na łagodzeniu objawów. Można wspomóc się środkami aptecznymi, które będą działały przeciwzapalnie, przeciwbólowo czy przeciwgorączkowo. Warto również sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby, które pozwolą szybko wyleczyć katar i przeziębienie.
Odpocznij
Walka z wirusami osłabia organizm. Dlatego odpoczynek jest jednym z istotnych elementów zdrowienia. W czasie przeziębienia warto ograniczyć normalne, codzienne aktywności na tyle, na ile to możliwe i pozostać w domu. Nawet jeden dzień przerwy od pracy poświęcony na regenerację organizmu pozwoli ciału zebrać siły do walki z patogenami. Warto zadbać o dobrą higienę snu i lekkostrawną dietę[3].
Dbaj o nawodnienie
Prawidłowe nawodnienie organizmu to kolejny element kluczowy dla szybkiego zdrowienia. W stanach podwyższonej temperatury organizm traci znacznie więcej wody, co zaburza jego wewnętrzne procesy i dodatkowo go osłabia. Dlatego tak ważne jest, aby przez cały dzień dawkować sobie płyny.
Wystarczy oczywiście zwykła woda, ale można skorzystać z herbat ziołowych, które dodatkowo wesprą organizm w walce z infekcją. Np. napar lipowy działa napotnie i wspiera nawilżenie górnych dróg oddechowych, jeżówka purpurowa ma właściwości antybakteryjne, rumianek pozwoli lepiej spać, a tymianek i podbiał nawilżą błony śluzowe gardła i zmniejszą ich obrzęk[4].
Warto nawadniać się także roztworem miodu – wystarczy jedna łyżeczka rozpuszczona w letniej wodzie. To bardzo ważne, by nie dodawać miodu do płynów o temperaturze wyższej niż 40o C, ponieważ traci on swoje prozdrowotne właściwości.
Rozgrzej organizm
Do skutecznej walki z infekcją organizm potrzebuje ciepła. To dlatego rośnie temperatura ciała, a wśród objawów mogą pojawić się dreszcze i uczucie zimna. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednie rozgrzanie organizmu – zarówno od zewnątrz (stosując termofor czy ciepły koc), jak i od wewnątrz.
Wewnętrzne rozgrzanie można uzyskać na kilka sposobów[4]:
- rozgrzewające zupy – kto nie zna magii rosołu? Mięsno warzywny wywar dostarcza wielu witamin i składników mineralnych, wpływając stymulująco na układ odpornościowy. Podobne działanie ma na przykład krupnik czy każda inna zupa na podobnym wywarze. Moc rozgrzewania zwiększy się, jeśli zupa zostanie przyprawiona majerankiem, kolendrą, pieprzem, bazylią czy oregano. Spożywając zupy, trzeba jednocześnie zadbać o to, by były one lekkostrawne. Tłuste potrawy obciążą układ pokarmowy i sprawią, że organizm będzie musiał poświęcić energię na trawienie, zamiast skierować wszystkie siły na walkę z infekcją,
- gorąca herbata – już sama w sobie działa rozgrzewająca, a jeśli zostanie wzbogacona plasterkiem cytryny lub odrobiną imbiru czy cynamonu, jej właściwości jeszcze się wzmocnią,
- ziołowe napary – zwłaszcza z kwiatów lipy, kwiatostanów i owoców czarnego bzu czy dzikiej róży.
Nawilżaj gardło
Suche i drapiące gardło jest jednym z pierwszych objawów nadchodzącego przeziębienia. Dlatego warto zadbać o odpowiednie nawilżenie jego błon śluzowych. Nie tylko pomoże to ograniczyć dolegliwości, ale pozwoli spowolnić rozwój stanu zapalnego w gardle. Warto skorzystać z tabletek nawilżających na gardło, zwłaszcza takich, które dodatkowo pokrywają ochronną warstwą błony śluzowe, np. zawierające hialuronian sodu.
Jak szybko wyleczyć przeziębienie w jeden dzień?
Trzeba podkreślić, że wyleczenie przeziębienia w jeden dzień jest zadaniem niemożliwym. Zwyczajowo okres chorowania w przypadku infekcji przeziębieniowych wynosi od 7 do 10 dni. Podejście do zagadnienia w sposób całościowy i holistyczny, obejmujący nie tylko przyjmowanie leków, ale również odpoczynek, nawadnianie czy modyfikacje diety na bardziej rozgrzewającą nie wyleczy dolegliwości samo w sobie, ale pozwoli skrócić okres chorowania i ograniczy objawy.
Przeziębienie i katar — jak szybko wyleczyć?
Katar jest z pewnością jednym z najbardziej kłopotliwych objawów przeziębienia. Początkowo może być wodnisty i lejący, by w kolejnej fazie zgęstnieć i całkowicie zatkać przewody nosowe. Tym bardziej, że w trakcie infekcji błony śluzowe nosa są podrażnione i opuchnięte.
Najprostszym sposobem na ulgę w katarze są produkty apteczne dostępne od ręki – spreje do nosa, zawierające substancje o działaniu obkurczającym i nawilżającym przynoszą szybką ulgę w katarze.
Warto jednak zastosować domowe sposoby[4,5] na katar, np.:
- inhalacje – zarówno inhalacje solą fizjologiczną, solą emską czy z dodatkiem olejków eterycznych mogą znacząco złagodzić katar. Wśród olejków warto postawić na olejek eukaliptusowy, sosnowy, miętowy,
- nawilżanie powietrza – w okresie grzewczym powietrze w mieszkaniach i biurach jest często bardzo suche, co dodatkowo podrażnia delikatne śluzówki nosa. Dlatego dobrze mieć w pokoju, sypialni czy biurze chociaż niewielki nawilżacz powietrza, który poprawi jego jakość. W przypadku większości nawilżaczy można dodatkowo wkropić do wody kilka kropli olejku eterycznego i uzyskać efekt inhalacji,
- ciepłe okłady – w przypadku lejącego się kataru lub zatkanych zatok mogą sprawdzić się ciepłe okłady na czoło, które poprawią krążenie krwi i zredukują ciśnienie w zatokach, zmniejszając przy okazji ból głowy.
Jak szybko i skutecznie wyleczyć przeziębienie? Podsumowanie
Niemożliwe jest wyleczenie przeziębienia w ciągu jednego czy dwóch dni. Jednak stosowanie powyższych metod pozwoli szybciej stanąć na nogi. Jeśli jednak dolegliwości nie mijają pomimo podjętych działań lub, co gorsza pojawiają się kolejne (duszności, objawy żołądkowe, zielony katar), warto zasięgnąć porady lekarskiej.
Bibliografia:
- Mik, E., Stopiński, M., & Mrozińska, M. (2003). Przeziębienie. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs, 6(9), 20-27.
- ECCLES, Ronald. Common cold. Frontiers in Allergy, 2023, vol. 4, p. 1224988.
- LEŚNIEWSKI, Mateusz Kamil. MANAGING A FAMILY-OWNED PHARMACY-THREATS, OPPORTUNITIES AND CHALLENGES: CASE STUDY. Acta Universitatis Nicolai Copernici. Nauki Humanistyczno-Społeczne. Zarządzanie, 2017, vol. 44, no 1, p. 19.
- SIUDEM, Paweł. Wybrane zioła w prewencji i wspomaganiu leczenia wirusowych infekcji dróg oddechowych. Lek w Polsce, 2022, vol. 375, no 07-08, p. 13-20.
- FIDUT-WROŃSKA, J., LATOSIEWICZ, Robert, SOKOŁOWSKI, K., et al. Samoleczenie wśród studentów fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, vol. 18, no 1.
Najnowsze komentarze