Płukanie gardła wodą z solą to jedna z najpopularniejszych płukanek. Ten babciny sposób na dolegliwości gardłowe ma wiele prozdrowotnych właściwości. I chociaż płukanka z soli na gardło nie zastąpi nowoczesnych rozwiązań medycznych, może być środkiem pomocniczym lub doraźnym w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Jak przygotować płukanie gardła solą i kiedy warto je zastosować?

Co daje płukanie gardła wodą z solą? Właściwości płukanki z soli

Sól od wieków używana jest w celach zdrowotnych – już w starożytnych egipskich papirusach można znaleźć obszerne opisy terapii z użyciem tego minerału.

Również w Starożytnej Grecji sól była jednym z najpowszechniejszych remediów na stany zapalne i infekcje.

A wszystko ze względu na antybakteryjne działanie soli. Można je wykorzystać nie tylko w kuchni, do konserwacji żywności, ale również w medycynie, jako środek antyseptyczny i dezynfekujący.

W przypadku płukania gardła wodą z solą antyseptyczne właściwości soli pozwalają zmniejszyć ilość bakterii poprzez podniesienie pH gardła i jamy ustnej. Powstałe w ten sposób środowisko alkaliczne jest niekorzystne dla patogenów, przez co nie tylko giną już obecne bakterie, ale zostaje spowolniony także proces ich rozmnażania.

Płukanka z soli na gardło

Sól ma również właściwości hipertoniczne. Oznacza to, że ściąga ona wodę z otoczenia, co w zastosowaniu medycznym pozwala zmniejszyć obrzęki i zadziałać obkurczająco – np. na opuchniętą błonę śluzową gardła. W efekcie zmniejszenie opuchlizny błon śluzowych sprawia, że zmniejsza się nasilenie odczuwanego bólu gardła [1,4].

Ponieważ woda z sola jest roztworem izotonicznym (zawiera podobne sole i minerały do tych, które znajdują się w ludzkim organizmie), nie powoduje podrażnień, które mogą być efektem stosowania środków do płukania i dezynfekcji ust (np. zawierających mentol lub alkohol). Ułatwia przez to gojenie mikropodrażnień i uszkodzeń błony śluzowej gardła i jamy ustnej – także po niewielkich zabiegach dentystycznych [2].

Zatem czy płukanie gardła solą pomaga? Tak pod warunkiem, że do roztworu zostały użyte prawidłowe proporcje wody i soli.

Płukanie gardła solą — kiedy warto wykonać?

Płukanie gardła wodą z solą może być doraźnym środkiem pomocniczym w takich sytuacjach, jak[2,3]:

  • ból i obrzęk gardła,
  • zapalenie migdałków,
  • owrzodzenia w obrębie jamy ustnej i afty,
  • stan po zabiegach dentystycznych,
  • kaszel,
  • w sytuacji braku środków higieny, tj. pasta do zębów czy płyn do płukania jamy ustnej.

Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, a także wpływ na pH jamy ustnej, ograniczający przyrost patogenów, płukanka z soli może być pomocnym środkiem profilaktycznym w przeciwdziałaniu próchnicy.

W przypadku zakażeń bakteryjnych gardła (np. anginy), płukanka z soli na gardło umożliwia ograniczenie rozrostu patogenów i zmniejszenie tzw. czopów na migdałkach, co znacząco poprawia komfort życia w czasie choroby i może wpłynąć na skrócenie okresu chorowania.

Płukanka z soli — jak ją przygotować? Przepis

Popularność płukanki z soli na gardło wynika bezpośrednio z jej prostoty. Aby przygotować roztwór bakteriobójczy, wystarczy jedynie szklanka wody i odrobina najzwyklejszej soli kuchennej. Do szklanki letniej wody należy wsypać od 1/2 do 1 łyżeczki soli, a następnie dokładnie wymieszać tak, aby cała sól uległa rozpuszczeniu.

Płukanka z soli na ból gardła

Nie zaleca się stosować większych stężeń, gdyż hipertoniczne właściwości soli, zintensyfikowane jej większą ilością w roztworze, mogą doprowadzić do nadmiernego przesuszenia delikatnej błony śluzowej gardła, powodując jej podrażnienie i w jego następstwie — zwiększyć odczuwany dyskomfort, zamiast go ograniczyć.

Jak stosować płukankę z soli na gardło?

Płukanie gardła solą to zabieg prosty i szybki. Wystarczy wziąć niewielki łyk przygotowanego roztworu i odchylając głowę do tyłu płukać gardło przez około 30 sekund.

Następnie całość należy wypluć do umywalki – połykanie roztworu jest wysoce niewskazane!

W zależności od celu płukania, zabieg należy wykonywać kilkukrotnie w ciągu dnia. W przypadku infekcji i bólu gardła, a także w profilaktyce przeciwpróchnicowej optymalna ilość zabiegów wynosi 3 do 4.

Natomiast jeśli płukanie ma na celu przyspieszenie gojenia się jamy ustnej po zabiegu dentystycznym, w początkowych dniach po zabiegu należy płukać jamę ustną co 2-3 godziny, a następnie 3 do 4 razy w ciągu dnia[3].

Aby płukanie gardła wodą z solą odniosło oczekiwany rezultat, warto trzymać się poniższych zasad:

  • płukanka z soli powinna mieć temperaturę ciała – zarówno zbyt ciepły, jak i zbyt zimny roztwór może nie przynieść spodziewanych efektów, a jedynie dodatkowo podrażnić gardło,
  • płukanie gardła solą powinno być regularne – tylko 3-4 płukania w ciągu doby pozwolą na tyle długą zmianę pH w jamie ustnej i gardle, by spowolnić proces przyrostu patogenów,
  • 30 sekund w zupełności wystarczy – zbyt długie trzymanie płynu w ustach może mieć podobny efekt do użycia zbyt dużej ilości soli i spowodować przesuszenie i podrażnienia błon śluzowych,
  • jeden łyk na jedno płukanie – nie trzeba w czasie jednego płukania ponawiać całego procesu. Jeden łyk i 30 sekund co 3-4 godziny to wszystko, czego trzeba do osiągnięcia właściwego efektu.

Płukanka na gardło z soli przy prawidłowym przygotowaniu i dawkowaniu może być stosowana także przez kobiety w ciąży czy karmiące piersią. W przypadku dzieci, rozwiązanie to może być stosowane u maluchów, które potrafią płukać gardło w sposób ograniczający ryzyko zachłyśnięcia się roztworem w czasie zabiegu. Zaleca się jednak, by dzieci poniżej 10 roku życia wykonywały płukanki pod okiem dorosłych.

Woda z solą na płukanie gardła

Czy płukanka z soli może podrażnić gardło?

Chociaż izotoniczne i osuszające właściwości soli mogą być wykorzystane do zmniejszenia obrzęku i ograniczenia dyskomfortu, płukanka z soli wykonywana zbyt często lub przygotowania nieprawidłowo, może doprowadzić do podrażnień. Zbyt częste płukanie lub wykorzystanie w procesie roztworu o zbyt wysokim stężeniu może spowodować nadmierne przesuszenie błon śluzowych jamy ustnej i gardła.

Spowoduje to, że będą one znacznie bardziej narażone na podrażnienia, co z kolei może doprowadzić do dodatkowych uszkodzeń i występowania takich objawów, jak:

Długotrwałe przesuszenie błon śluzowych jamy ustnej i gardła wynikające z nazbyt częstego płukania gardła solą lub stosowania nieodpowiedniego stężenia mogą prowadzić do kserostomii, czyli suchości w jamie ustnej. Ta dolegliwość może przyczynić się do rozwoju takich schorzeń i dolegliwości, jak próchnica oraz choroby dziąseł i języka[3].

Nadmiernie przesuszone błony śluzowe mogą również wykazywać zwiększoną tendencję do pękania i krwawień, a także skłonność do uszkodzeń mechanicznych, związanych np. z protezą zębową, aparatem ortodontycznym, a nawet powstałych w wyniku zwykłego szczotkowania zębów czy spożywania twardych pokarmów.

W przerwach pomiędzy płukankami warto zadbać o odpowiednie nawilżenie jamy ustnej i gardła, w czym pomogą tabletki nawilżające zawierające składniki wiążące wodę np. hialuronian sodu.

Płukanka z soli na gardło powinna być zatem przygotowywana z należytą ostrożnością oraz stosowana z umiarem, według ogólnych zaleceń.

Płukanie gardła solą — podsumowanie

Płukanie gardła wodą z solą to doskonały sposób na doraźne zmniejszenie dolegliwości bólowych gardła. Należy jednak pamiętać, że sposób ten powinien być stosowany z ostrożnością i rozwagą, co zapobiegnie niepożądanym skutkom ubocznym, które mogą wynikać z nieodpowiedniego przygotowania roztworu lub zbyt częstego wykonywania płukanek.

Bibliografia:

  1. Jeżewska, E., Kukwa, W., Ścińska, A., & Kukwa, A. (2006). Stany zapalne błony śluzowej nosa i gardła u dzieci i dorosłych–strategia leczenia. Przew. Lek, 2, 12-25.
  2. Emeryk, A., Emeryk-Maksymiuk, J., Janeczek, K., & Jędrzejewski, A. (2020). Hipertoniczne roztwory soli w terapii chorób dróg oddechowych. Alergoprofil, 16(3), 10-17.
  3. Lindsey, Tommy, and Ben Gillette. „The Effectiveness of Saltwater Gargling on the Prevention of Upper Respiratory Tract Infections.” Osteopathic Family Physician 13.4 (2021): 19-23.
  4. Poluan, F. H., & Marlina, L. (2021). The effectiveness test of 0.9 m nacl solution and 0.2% chlorhexidine gluconate on bacterial growth in the oral cavity of students batch 2018 at medical faculty, Universitas Kristen Indonesia. International Journal of Medical and Health Research, 7(10), 27-32.