Hialuronian sodu jest niezwykle popularnym związkiem w kosmetyce i medycynie. Dzięki swoim szczególnym właściwościom pomaga zwiększyć i utrzymać m.in. nawilżenie skóry. Pojawia się on również jako składnik preparatów łagodzących dolegliwości ze strony gardła.

W jaki sposób hialuronian sodu działa na gardło? Wyjaśniamy.

Hialuronian sodu – co to jest?

Hialuronian sodu to związek chemiczny, który jest pochodną kwasu hialuronowego[1]. Substancje te jednak różnią się między sobą — hialuronian jest stabilniejszy w roztworach, to znaczy nie rozpada się tak łatwo, jak kwas hialuronowy.

Dodatkowo ma mniejszą cząsteczkę niż kwas hialuronowy, dzięki czemu wnika w głębsze warstwy skóry. Hialuronian sodu znany jest głównie w kosmetyce, gdzie wchodzi w skład kremów, balsamów i innych produktów.

Co ciekawe, hialuronian sodu jest syntetyzowany przez organizm człowieka. Najwięcej jest go w skórze, natomiast występuje on praktycznie we wszystkich narządach. Jest podstawowym składnikiem tkanki łącznej, która spaja strukturę narządów wewnętrznych.

Działanie i zastosowanie hialuronianu sodu

Wyjątkową właściwością hialuronianiu sodu jest to, że jego pojedyncza cząsteczka potrafi związać ilość wody, która przekracza jej własną masę nawet 1000-krotnie. To właśnie dzięki temu skupisko cząsteczek hialuronianu sodu tworzy pewnego rodzaju maź, która wspiera nawilżenie i zapewnia elastyczność komórkom, w których występuje.

Kwas hialuronowy jest składnikiem praktycznie wszystkich narządów organizmu człowieka, m.in. mazi stawowej, ścięgien i więzadeł, naczyń krwionośnych oraz skóry. Hialuronian sodu jest syntezowany w tkance łącznej, z której zbudowane są m.in. błony śluzowe układu oddechowego czy przewodu pokarmowego. Łączy cząsteczki wody w tych tkankach, dzięki czemu działa na nie nawilżająco oraz wspiera regenerację błony śluzowej jamy ustnej i gardła [2].

  • Hialuronian sodu w tkankach, obok właściwości nawilżających, ma również wpływ na stopień uwodnienia komórek i ich migrację. Jest to ważne, ponieważ dobrze uwodnione komórki zachowują swoją jędrność i kształt, dzięki czemu mogą odpowiednio pełnić swoją funkcję.
  • Ponadto hialuronian sodu pobudza powstawanie nowych naczyń włosowatych (angiogenezę), a także powstawanie nowych fibroblastów (komórek obecnych w tkance łącznej, produkujących jej składniki i wspomagających regenerację skóry) oraz chroni przed wolnymi rodnikami.
  • Wykazuje również właściwości immunoregulujące, czyli wspierające prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego[3].
  • Hialuronian sodu stymuluje produkcję kolagenu, elastyny, a także samego kwasu hialuronowego.

Ponadto nawilżające działanie hialuronianu sodu jest szeroko wykorzystywane w kosmetyce i medycynie estetycznej.

Stosuje się go do zmniejszania widoczności zmarszczek, wypełniania ust, czy też modelowania piersi, ud, łydek i pośladków. Szeroko stosowane są również śródskórne wstrzyknięcia kwasu hialuronowego, co pozwala uzyskać efekt liftingu i odmłodzenia skóry.

Co ciekawe, podczas zabiegów medycyny estetycznej wykorzystuje się tzw. usieciowany kwas hialuronowy, który jest zdecydowanie bardziej stabilny od standardowego kwasu.

Dzięki temu jest znacznie trwalszy, co pozwala utrzymać efekty jego stosowania na dłużej. Jednocześnie wykazuje on wszystkie właściwości kwasu hialuronowego, m.in. wiązanie wody i powiększanie swojej objętości. 

Jest on ponadto składnikiem wielu produktów do twarzy i ciała o właściwościach nawilżających.

Kwas hialuronowy na gardło

Jak już wcześniej wspomniano, hialuronian sodu stosownany na gardło wspiera jego prawidłowe funkcjonowanie. Wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia gardła i strun głosowych, dzięki czemu rzadziej dochodzi do ich podrażnienia lub nadwyrężenia. Wspiera również regenerację błon śluzowych[3].

Hialuronian sodu dla urody i zdrowia

Hialuronian sodu jest związkiem szeroko wykorzystywanym nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale także w medycynie. Nie tylko wpływa nawilżająco na skórę[3], ale również wspomaga regenerację błony śluzowej gardła i strun głosowych.

Bibliografia:

1. Casale M., Moffa A., Sabatino L., i in., Hyaluronic Acid: Perspectives in Upper Aero-Digestive Tract. A Systematic Review, „PLOS ONE” t. 10 nr 6 (2015), DOI: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0130637, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4487693/.

2. Leone C., Caruso A., Allocca V., i in., Pilot study on the effects of high molecular weight sodium hyaluronate in the treatment of chronic pharyngitis, „International Journal of Immunopathology and Pharmacology” (2015), DOI: https://doi.org/10.1177/0394632015586497.

3. K. Kinga. Rola i znaczenie kwasu hialuronowego w procesach starzenia się skóry. Praca poglądowa w ramach specjalizacji z farmacji aptecznej. Szczecin 2021, http://www.zoia.szczecin.pl/dat/attach/648_kinga_kawka-_praca_pogladowa_do_specjalizacji.pdf dostęp: luty 2024.